”Facebook Steder” lar deg fortelle hvor du er
01.09.2010
En ny tjeneste ”Steder” er lansert på Facebook. Nå kan du la vennene dine få se hvor du er, og du kan også følge med på hvor vennene dine befinner seg. Vi viser deg hvordan du kan endre innstillingene i Facebook.
”Steder” er en mobilapplikasjon via iPhone og mobiler med touch skjermer som registrerer GPS-posisjonen der du befinner deg og publiserer adressen på profilen din på Facebook. Du kan også oppgi om andre Facebook-venner er sammen med deg. I tillegg kan du ”sjekke inn” på ulike steder der du måtte befinne deg, om det er på skolen, shoppingsenteret, en pub, en park osv. Da kan du få opp hvilke andre venner og andre Facebookbrukere som har sjekket inn på samme sted. Brukere under 18 år får bare opp andre venner.
Foreløpig er tjenesten bare tilgjengelig i USA, men den skal fortløpende lanseres for Facebookbrukere i en rekke land.
Les om tjenesten på www.facebook.com/places
Tjenesten fungerer også på pc og Mac, men da bare med meldinger fra venner som er på farten med mobilen. De må altså bruke mobil for å dele sin geografiske plassering, men du kan sitte hjemme foran pc-en og følge med hvor andre er.
Tjenesten er aktivert som standardinnstilling
Alle som har en Facebook-profil vil ha fått ”Steder jeg sjekker inn på” aktivert som noe man deler med venner, og ”Ta meg med i Folk som er her nå når jeg har sjekket inn” er også aktivert.
NRK har tatt tak i personvernproblematikken rundt den nye tjenesten. Man må for eksempel selv gå inn og fjerne informasjonen hvis vennene dine «tagger» deg når de befinner seg på samme sted som deg.
Datatilsynet har begynt å se nærmere på den nye tjenesten, og direktør Bjørn Erik Thon kommenterer til NRK at folk bør holde tunga rett i munnen.
- Det er spesielt bekymringsverdig at man kan miste kontroll over personopplysningene sine, hvis man ikke er klar over hvor tilgjengelig man gjør seg, sier Thon, som tar forbehold om at de ennå ikke har prøvd tjenesten.
Thon uttrykker overfor NRK at et viktig personvernsprinsipp er at man selv må gå aktivt inn og si ja til å dele personlig informasjon, og ikke måtte lukke dører i ettertid.
Hvordan endre innstillinger:
Hvis man ønsker å endre innstillingene for denne tjenesten på sin Facebookprofil går man inn på ”Brukerkonto”, ”Personverninnstillinger” og ”Tilpass innstillinger”. Under ”Ting jeg deler” finner man ”Steder jeg sjekker inn på” et stykke ned på lista. Her kan man velge å være synlig for venner, venners venner, enkelte venner eller ”kun meg selv”.
”Ta meg med i Folk som er her nå når jeg har sjekket inn” er i utgangspunktet aktivert, men kan man velge å deaktivere funksjonen.
Litt lenger ned på siden under ”Ting andre deler” finner man ”Venner kan sjekke meg inn på steder”. Her kan man velge å aktivere eller deaktivere.



