Vil tillate skjult reklame på tv
17.11.2010
Tags
Kulturminister Anniken Huitfeldt vil liberalisere lovgivningen og åpne opp for produktplassering på film og tv. Dette gjelder for kommersielle tv-kanaler, og ikke NRK.
Bakgrunnen for at kulturministeren åpner for skjult reklame er at dette i tiltakende grad er tillatt i våre naboland. I Sverige kan tv og film lages med produktplassering i, og i Danmark blir det tillatt fra 2011. Det ligger også an til at de fleste EU-landene vil liberalisere reglene på disse punktene. Det opplyser Huitfeldt til Dagens Næringsliv.
- Målet er å få mer norskprodusert innhold. Da er det vanskelig å ha et helt annerledes regelverk i Norge enn i utlandet, sier Huitfeldt til Dagens Næringsliv.
Tape i konkurransen
Norske produsenter og tv-kanaler risikerer ellers å havne utenfor ”det gode selskap”, blant annet i samproduksjoner på tvers av landegrensene.
- Det er et stort ønske i Europa om å styrke betingelsene for europeiske produsenter for å demme opp for amerikansk tv-innhold. Vi er redde for at norske produsenter skal få dårligere vilkår og tape i konkurransen med andre. Det vil gi mindre norske produksjoner på tv, sier Huitfeldt.
Ikke reklame i barneprogrammer
Kulturdepartementet sender i dag ut et forslag til endring av kringkastingsloven. Produktplassering blir ifølge forslaget bare tillatt i filmer, serier og underholdningsprogrammer på kommersielle tv-kanaler. I barneprogrammer, nyheter og aktualitetsprogrammer vil det fortsatt være forbudt. Det blir ikke tillatt å plassere alkohol- og tobakksprodukter.
- Når vi ikke åpner for produktplassering i NRK har det sammenheng med at NRK fortsatt skal være reklamefritt. Dette forbudet vil også gjelde programmer NRK deltar i eller bestiller fra eksterne produsenter, forklarer Huitfeldt.



