Bipper vil saksøke mobilgigant
18.01.2012
Selskapet Bipper Communication står bak en trygghetsløsning for barns mobiltelefoner som lar foreldre definere grenser for barnas mobilaktiviteter. Nå er løsningen blitt kopiert av Vodafone.
– De har stjålet min baby, sier gründer Silje Vallestad til VG. Hun står bak selskapet Bipper Communication, og i høst ble hun kåret til Vestlandets største ledertalent.
Bipper har lansert løsninger både knyttet til mobilabonnement og som egen applikasjon, som har som hensikt å gjøre mobilbruken tryggere for barna og lettere å styre og følge med på for foreldre.
Tilsvarende konsept
I fjor var Silje Vallestad i samtaler med mobilselskapet Vodafone med tanke på internasjonalt salg av Bippers mobilløsninger. Vallestad ga Vodafone innsikt i både konsept og tekniske løsninger, og i mai 2011 var Bergensgründeren i avsluttende samtaler. Men så hørte hun ikke mer.
– Så ser man plutselig at de i desember lanserer et tilsvarende foreldrekontrollkonsept. Det er en tilnærmet kopi med kun små ulikheter, så det må ha blitt utviklet parallelt mens de snakket med oss, fortsetter Vallestad til VG.
Reagerte med vantro
Løsningen til Vodafone heter «Vodafone Guardian». Den tilsvarer Vallestads applikasjon BipperKids.
– BipperKids som Android app var på dette tidspunktet ikke lansert, og Vodafone var den eneste operatøren i verden som hadde tilgang på denne løsningen, sier Vallestad som reagerte med vantro da hun ble gjort oppmerksom på Vodafones system.
– Først fikk jeg sjokk. Man tror jo ikke at det skal skje, spesielt når man har en så tett dialog. De fikk tilgang på mye informasjon, sier Vallestad.
Vurderer søksmål
Bipper og Vodafone hadde en konfidensialitetsavtale, og den mener Vallestad nå er blitt brutt. Bippers advokatfirma har sendt brev til selskapet og bedt om en forklaring, og de vurderer søksmål.
– Våre advokater mener vi har en sterk sak. Men vi får se på svaret fra Vodafone og vurdere hva vi gjør videre, sier Vallestad.
Vodafone ønsker ikke å kommentere saken.
Relaterte saker på barnevakten.no:
Sensasjonell mobilteknologi med Bipper
Lurt å tenke på hvis barnet skal få mobil



