
Nekter å følge ny britisk nettlov som skal beskytte barn
Nasjonale lover gjelder kun nasjonalt. Det hevder et amerikansk selskap som nekter å rette seg etter den nye britiske loven Online Safety Act.
Den nye britiske loven kalles Online Safety Act og stammer fra 2023, men ble effektiv i juli 2025. Reglene gjelder plattformer der brukerne kan dele innhold med hverandre, altså typisk Tiktok, Instagram og lignende. Men også mindre diskusjonsfora er inkludert. Loven gjelder også en del andre tjenester som for eksempel søketjenester, skytjenester og apper for direktemeldinger.
Plattformene må etter denne loven ha tiltak mot innhold som kan være skadelig for barn. Slikt innhold kan for eksempel legges bak en alderskontroll eller fjernes eller endres. Eller så kan plattformen justere algoritmene eller utstede en advarsel.
Loven gjelder ikke bare britiske plattformer, men også plattformer i andre land som har brukere fra Storbritannia. Allerede har Storbritannia, med sin etat Ofcom, begynte å utstede bøter til utenlandske selskaper. Blant annet har Ofcom sendt bøter til den amerikanske meldingstjenesten 4chan, ifølge BBC.
Men 4chan nekter å betale og mener at Storbritannia ikke har myndighet i USA. Dette er noe å gruble på for den norske regjeringen som ønsker å innføre aldersgrense og alderskontroll på sosiale medier. Man så noe av det samme da Danmark hevet sin personvernalder, ikke alle utenlandske selskaper brydde seg om det.
Online Safety Act sier at bøter kan bli så store som 10 prosent av årlig omsetning. Litt tankespinn: Dersom ni andre land innfører tilsvarende lover, kan ti land i teorien til sammen kreve hele årsomsetningen fra et selskap.
Kan stenges ute fra det britiske markedet
Dersom et selskap ikke betaler, kan Ofcom be om støtte fra en domstol som kan bestemme at selskapets tjenester skal stenges ute fra Storbritannia. Det betyr at internettleverandører i Storbritannia får pålegg om å sensurere selskapet. Ofcom kan også nekte britiske reklamenettverk eller andre underleverandører å levere tjenester til et utenlandsk selskap som ikke følger britisk lov. Men det gjenstår å se hvilken linje Ofcom legger seg på.
Selskaper som står i fare for å bli stengt ute fra Storbritannia, kan på sin side innføre tekniske løsninger som viser frem alternative bilder og artikler til ip-adresser fra Storbritannia. Det betyr at porno, selvskading, selvmord og lignende ikke vil bli vist til britiske brukere. Slik kan selskapet fremdeles være tilgjengelig i Storbritannia, men nå med et annet innhold.
Selskaper kan også stenge for tilgang fra enkelte land. For eksempel har Kiwifarms stengt for britiske brukere. Kiwifarms er en mobbeplattform.
Ikke alltid at VPN nytter
For å komme rundt nasjonale regler, tyr en del brukere til VPN-tjenester som gir dem en midlertidig ip-adresse slik at det skjules hvilket land de sitter i. Her bør det bemerkes at enkelte VPN-tjenester er ikke personvernvennlige, men samler inn data og selger det videre. Plattformene kan også lukte at ip-adressen sannsynligvis stammer fra en VPN-tjeneste, og nekte adgang, det spørs hvordan løsningen er satt opp.
(Hovedbilde øverst: Shutterstock / Mistervlad.)