
MDG vil gi deg flere rettigheter på sosiale medier
Tre politikere fra MDG foreslår for Stortinget at du skal få bestemme mer over hva som skal dukke opp i feeden. Partiet mener også at vi ikke bare kan vente på EU-regler, men Norge må gjøre noe aktivt selv for å gi både barn og voksne bedre rettigheter på sosiale medier.
Miljøpartiet De Grønne har gitt Stortinget 14 forslag til strengere regulering av sosiale medier. Det er Une Bastholm (bildet over), Rasmus Hansson og Sigrid Zurbuchen Heiberg som leverte forslaget 10. april 2025.
Partiet mener forbrukere har for liten påvirkningskraft på algoritmene som kan vise alt fra statlig propaganda til seksualiserte innslag. Det er innslag som dukker opp uten at brukeren har fulgt kontoer som tilsier at de er interessert i slikt stoff. Det er for øvrig vanskelig for brukeren komme i kontakt med selskapene bak de sosiale mediene.
Forslagene fra MDG ligner på DSA-reglene fra EU.
Her er forslagene fra MDG – forkortet av Barnevakten
Flere av forslagene gjelder sosiale medier som har mer enn 100.000 brukere i Norge, men vi har forkortet setningene:
- En egen lov som regulerer sosiale medier. Slike medier skal ha en ansvarlig redaktør i Norge som er juridisk ansvarlig for redaksjonelle beslutninger gjort ved utforming av algoritmer, visning av innhold og markedsføring på det sosiale mediet.
- Sosiale medier skal tilby sine brukere muligheten til å kunne verifisere seg selv, slik at brukere ser hvem som er verifisert og ikke. Verifikasjonsprosesser skal innhente så lite informasjon som mulig ut over å stadfeste folks identitet.
- Sosiale medier skal ha reelle representanter og kundeservice i Norge som myndigheter og brukere kan komme i kontakt med.
- Sosiale medier skal ha et organ for uavhengig faktasjekk.
- Markedsføring overfor brukere under 18 år skal strammes inn, til kun produkter og tjenester som er til bruk for mindreårige.
- Forbud mot overvåkningsbasert markedsføring på sosiale medier.
- Sosiale medier skal ha plikt til å gi innsyn i algoritmer til relevante myndighetsorganer. Myndighetene skal kunne pålegge endring av algoritmer med stort skadepotensial knyttet til radikalisering, polarisering og spredning av desinformasjon.
- Datatilsynet må få større handlingsrom til bøter og krav, spesielt når sosiale medier tilrettelegger for lovbrudd, for eksempel når de godkjenner svindelannonser.
- Brukere må få mulighet til å si endelig nei til notifikasjoner de ikke ønsker.
- Brukere må få mer makt til bestemme hva som dukker opp i egen feed.
- Krav til bedre åpenhet om hvem står bak annonser på sosiale medier.
- Persondata skal ikke selges til statlige aktører, eller til bedrifter som videreselger informasjon til statlige aktører.
- Sosiale mediers bruk av KI må være i tråd med norsk lovverk. Plattformene må merke innhold som er laget av KI.
- Det må være valgfritt for brukere om deres aktivitet og informasjon brukes til opplæring av KI-verktøyene til plattformene.
Se den fullstendige teksten i forslaget her.
I forslaget viser MDG til EU som arbeider med bedre og mer ansvarlig regulering av sosiale medier. Norge bør implementere relevant lovverk etter at dette kommer på plass i EU, mener MDG, men advarer samtidig mot at utviklingen i EU kan bli en hvilepute for Norge. «Norge bør også gjøre en rekke tiltak på egenhånd for å få på plass bedre regulering raskere, for å beskytte landets innbyggere og for å inspirere andre land til å gjennomføre ny og bedre politikk for sine innbyggere.»
Saken er til behandling i familie- og kulturkomiteen.
(Hovedbilde øverst: MDG)