
Danmark advarer mot Microsoft Copilot
Det danske datatilsynet er blant dem som har sluttet å bruke den kunstige intelligensen Microsoft Copilot fordi det er ikke åpenbart hva som skjer med dataene. Følg med hvis den lokale skolen starter opp med Copilot.
Copilot er en KI-assistent som kan være integrert i apper som Word, Excel og PowerPoint, og som kan hjelpe deg å generere tekst, analysere data og lage presentasjoner. Det danske datatilsynet har koblet fra tilgangen til Copilot alle steder i egen organisasjon.
Barnevakten kjenner ikke til noen norske skoler som benytter Copilot, men KI-en kan være fristende for skoler som allerede benytter Microsoft-tjenester.
Den danske avisen skriver Version2 skriver: «Microsoft samler inn brukernes persondata gjennom Copilot, men det er så vanskelig å få innsikt i hva tech-giganten gjør med opplysningerne, at selv ikke Danmarks GDPR-vakthund makter å få et overblikk.» Artikkelen krever abonnement.
Det norske datatilsynet skrev i desember 2024 at en eventuell innføring av Copilot må skje i «små og kontrollerte steg«.
Microsoft tilbyr gratis Copilot til skoler:
Ifølge Osloskolens egne nettsider skal elevene i Oslo ikke bruke Copilot.
Det spesielle med Copilot er at programmet jobber på tvers av appene dine, slik som e-poster, kalender, dokumenter, chatter og så videre. Det er derfor meningen at informasjon fra én app skal lekke over til en annen app. Ofte kan det være til hjelp, men i teorien kan det også bety en sikkerhetsutfordring for sensitive data.
Barnevaktens råd til foreldre er å spørre skolen jevnlig om hvilke nye digitale tjenester som den lar elevene benytte eller som lærerne benytter overfor elevene (for eksempel til å rette elevoppgaver).
Kunstig intelligens handler blant annet om:
- Kulturell påvirkning fra KI-en
- Personvernutfordringer
- Faktafeil
- Effektivisering av arbeidsoppgaver (KI er et nyttig verktøy)
(Hovedbilde øverst: Shutterstock / Photo For Everything)