Ustoppelig

Norsk animasjonsfilm, 2026, vi anbefaler fra 6 år

KOMMER PÅ KINO 4. FEBRUAR: En spennende og unik animasjonsfilm som underholder og underviser på samme tid, og passer for hele familien. Vi anbefaler fra 6 år.

Norsk animasjonsfilm fra 2026 om noe så uvanlig som et vennskap mellom en kreftcelle og en cellegiftsoldat. Filmen er eventyrlig, underholdende og unik, samtidig som man kan lære litt om hvordan kroppen, kreft og celler fungerer. Vi anbefaler fra 6 år.

Handling

Kaja er en kreftcelle som lever i en kreftsvulst sammen med de andre kreftcellene. Men Kaja og vennene hennes passer ikke helt inn, fordi de ikke kan dele seg. Når de andre skal på reise mot lymfeknutene, får ikke Kaja og vennene være med. Men Kaja gir seg ikke, hun får høre at lederen deres vil ha en drikke som finnes i bronkiene, og melder seg frivillig på en reise ingen andre vil ta. Samtidig er cellegiftsoldatene kommet til for å forhindre at kreftcellene kommer seg ut mens gutten de lever i, Erik, venter på operasjon for å fjerne svulsten. Generalen, Abel, mister bokstavelig talt hodet under en kamp, og hodet ender opp hos Kaja. Abel må komme seg tilbake til kroppen sin, og Kaja trenger hjelp for å finne veien til bronkiene. Sammen inngår de et motvillig samarbeid for å utføre oppdragene sine, men begge har fortsatt en god del å lære om seg selv og hverandre.

Ustoppelig

Regi: Martin Lund
Sjanger: Animasjon
Språk: Norske stemmer
Nasjonalitet: Norge
Spilletid: 1t 25min.
Produksjonsår: 2026

Vurdering

Ustoppelig er en ganske unik film, som klarer å levere både underholdning og undervisning på samme tid. Filmen har en fin og fargerik animasjonsstil som passer godt til historien og settingen. Den minner på mange måter om Innsiden ut-filmene, men med sin egen måte å fortelle om hva som skjer inne i kroppen vår, og hvordan kreft fungerer. Dette gjør den på en enkel og visuell måte som er forståelig også for barna, uten å ta vekk fra historien. Generelt har filmen en god balanse på det meste, og får frem både alvor og humor. Selv om plottet høres merkelig ut, så blir dette etter hvert en veldig fin historie om vennskap og det å tro på seg selv. Dette er en film som føles godt gjennomtenkt og godt gjennomført, og som passer for hele familien.

Filmen handler ikke bare om kreft og menneskekroppen, den er også innom tematikk rundt maktstrukturer og viser at man ikke alltid kan stole på ledere og autoritetsfigurer. Filmens viktigste budskap er kanskje hvor viktig kunnskap og informasjon er, og viser at man trenger dette for å gjøre de riktige valgene. Både Kaja og Abel er opptatt av å hjelpe andre og gjøre det de mener er det rette, og er villig til å innrømme og ta ansvar når de forstår at de har tatt feil. Som nevnt er det også fokus på vennskap, både i historien som foregår inne i Eriks kropp, og for Erik selv som møter på en jente på sykehuset som hjelper ham å tenke på noe annet enn sin egen sykdom. Filmens eneste minus er kanskje at Eriks historie får litt lite oppmerksomhet, men det vi får gjør inntrykk, kanskje spesielt gjennom foreldrenes bekymringer for ham.

Egnethet

Filmen har flere dramatiske scener, inkludert kampscener, men det er tydelig fantasi og en animasjonsstil som gjør at det ikke føles veldig realistisk. Den handler også om alvorlige tema som kreft, og viser en gutt som er innlagt på sykehus og hans bekymrede foreldre. Det blir aldri veldig alvorlig eller tungt, og filmen holder en lett tone underveis. Vi anbefaler fra 6 år.

Aldersgrense med begrunnelse: 6 år (passer for Barn)

Filmen tar opp alvorlig sykdom og inneholder en slagscene samt noen skumle skikkelser, noe som kan virke skremmende for barn under 6 år.

Les mer om aldersgrenser for film, tv og strømmetjenester, og hvordan aldersgrenser settes

Filmtrailer:

Les mer om Ustoppelig her:

Filmweb.no

Hvordan vurderer Barnevakten filmer?

Les våre kriterer for filmanmeldelser

Foto/trailer: Ymer Media