Kjæledyrekspressen

Fransk animasjonsfilm, 2025, vi anbefaler fra 6 år

ANMELDELSE: En actionfylt animasjonsfilm som skaper underholdning og spenning for hele familien. Vi anbefaler fra 6 år.

Fransk animasjonsfilm fra 2025, om en vaskebjørn fanget på et løpsk tog sammen med en gruppe kjæledyr som må jobbe sammen for å stoppe toget før det krasjer. Filmen er tilgjengelig med norske stemmer. Vi anbefaler fra 6 år.

Handling

En vaskebjørn som kaller seg Falken stjeler daglig mat fra mennesker for å mate dyrevennene sine på togstasjonen. Det er julaften og hans mystiske venn Hans har kommet med tilbud om et raid som vil gjøre at alle de hjemløse og ville dyrene for en gangs skyld får en flott julemiddag og ikke trenger å bekymre seg for neste måltid. Adoptivfaren til Falken, duen Rico, synes oppdraget høres for godt ut til å være sant, men Falken vil gjøre det meste for å hjelpe alle de som har hjulpet ham siden han var liten. Det nye lyntoget er fullt av passasjerer og deres kjæledyr, og Falkens jobb er å hacke toget og stjele maten. Men Falken har blitt lurt, og nå er han fanget på et løpsk tog uten mennesker, sammen med alle kjæledyrene som også ikke kom seg av toget. Toget kommer til slutt til å krasje, og sammen med blant annet den smarte katten Maia og politihunden Rex må Falken finne en måte å stoppe det på.

Kjæledyrekspressen

Regi: Benoît Daffis, Jean-Christian Tassy
Sjanger: Animasjon
Språk: Norske stemmer
Nasjonalitet: Frankrike
Spilletid: 1t 39min.
Produksjonsår: 2025

Vurdering

Dette er en film med mye action og spenning, og lite tid til å kjede seg. Falken er stadig i bevegelse, og det er hele tiden noe som må gjøres. Likevel klarer filmen å holde en god balanse og utvikle figurer og forhold samtidig som plottet løpet av gårde. Det er nesten litt imponerende med tanke på hvor fartsfylt handlingen er at filmen likevel klarer å passe inn så mye «små» øyeblikk. Selv figurene og forholdene som ikke får mye skjermtid eller dialog kommer likevel godt og tydelig frem. Man blir fort glad i disse dyrene og den gruppedynamikken som oppstår, og det er lett å bli revet med av deres ferd fremover i et tog i lynfart, og alle utfordringene og problemene som oppstår underveis. Falken er god som hovedperson, både morsom og sympatisk og opptatt av å ta seg av andre. Til tross for at det som foregår egentlig er ganske dramatisk, har filmen en lett tone og mye humor som gjør dette til en skikkelig «feelgood»-film. Den har også underholdning og humor for de fleste aldersgrupper og passer bra som familiefilm.

Filmens budskap om viktigheten av å jobbe sammen for å oppnå et mål er ganske generisk og enkelt, men likevel fint og viktig, og fremstilt på en måte som får det tydelig frem til barna. Vennskap generelt er en viktig tematikk i denne filmen, og vises gjennom flere forskjellige og underlige vennskap og familiebånd. Filmen får også frem tematikk rundt klasseforskjeller som fortelles på en enkel og effektiv måte gjennom Falken, som påpeker at han og vennene hans ikke har eiere som mater dem og gir dem tak over hodet, og må finne andre måter å overleve på. At det er viktig å ikke forhåndsdømme kommer også frem som tematikk, selv om dette er litt mer i bakgrunnen. Filmen har også plass til litt mediekritikk gjennom sidehistorien om Maias eier, en liten jente som blir utnyttet av journalistene for sympati hos seerne. Alt i alt en solid gjennomført film som får til det meste av det den prøver på.

Egnethet

Det er stadig action og spenning, og figurene er i fare nesten hele filmen gjennom. Det er ingenting som er skadelig eller upassende for de yngste, men det kan kanskje bli litt mye for noen, med fare for overstimulering på grunn av intensitet og mye lyd. Vi anbefaler fra 6 år.

Aldersgrense med begrunnelse fra distributør:

6 år.

Les mer om aldersgrenser for film, tv og strømmetjenester, og hvordan aldersgrenser settes

Filmtrailer:

Les mer om Kjæledyrekspressen her:

Filmweb.no

Hvordan vurderer Barnevakten filmer?

Les våre kriterer for filmanmeldelser

Foto/trailer: Selmer Media