Ulovlige lootbokser i spillet Genshin Impact

Et spillselskap har fått en bot på 20 millioner dollar av amerikanske forbrukermyndigheter på grunn av misledende lootbokser.

Lootboks betyr at du kan kjøpe noe i et dataspill, men så får du kanskje ikke akkurat det du ønsker, for det er innslag av lotteri i handelen. Dermed fristes du til å kjøpe en gang til, og enda en gang, i håp om å få det du ønsker deg. I mange dataspill finnes det i tillegg en egen valuta. Når du kjøper noe i spillet, mister du oversikten over hva det egentlig koster, fordi prisen oppgis i spillvalutaen og ikke norske kroner eller den valutaen der du bor, for eksempel dollar.

Genshin Impact er et spill utgitt av Cognosphere, spillet har over 100 millioner nedlastninger i Google Play-butikken. PEGI har satt aldersgrense 12 år på spillet. En halv million spillere har gitt karakteren 4,3 av 5 mulige, i App Store-butikken.

Bot på 20 millioner dollar

Amerikanske forbrukermyndigheter (FTC) har bestemt at Cognosphere ikke får lov til å selge lootbokser til tenåringer under 16 år uten foreldresamtykke. Selskapet må i tillegg betale en bot på 20 millioner dollar, noe som tilsvarer omkring 230 millioner norske kroner.

FTC skriver at Cognosphere skal angivelig ha markedsført lootbokser på en urettferdig måte mot barn ved å skjule de reelle kostnadene og villede alle spillere om sjansene for å få premier.

Cognosphere har godtatt boten på 20 millioner dollar og har lovet å blokkere barn under 16 år fra å gjøre kjøp i spillet uten foreldresamtykke.

USA, Singapore og Kina

Det er litt vanskelig å finne ut av hvem som eier hvem, men det virker som at:

  • Det er det kinesiske selskapet miHoYo, som har adresse i Shanghai i Kina, som har utviklet spillet Genshin Impact.
  • Det kinesiske miHoYo eier Cognosphere som har adresse i Singapore.
  • Cognosphere har en avdeling i USA under navnet HoYoverse.

Med andre ord er miHoYo, Cognosphere og HoYoverse egentlig det samme.

Femstjerners helter

Spillet er gratis å laste ned, selskapet tjener penger på hva barna kjøper når de spiller. Det er lettere for barna å vinne dersom de får tak i såkalte «femstjernes helter», og det er altså mulig å kjøpe slike helter i spillet. FTP mener selskapet misledet spillerne når det gjaldt sjansen for å få en femstjernes helt ved betaling.

Noen barn har brukt hundrevis av dollar i håp om å få en femstjernes helt i spillet. Enkelte barn har til og med brukt tusenvis av dollar, skriver FTP.

I følge FTP har spillselskapet drevet aktiv markedsføring for lootboksene både i spillet og utenfor i sosiale medier, gjerne med korte frister for rabatter. HoYoverse har også brukt millioner av dollar på influensere.

Ikke lov å samle data fra barn

FTP mener at HoYoverse i tillegg har brutt de amerikanske Coppa-reglene (Children’s Online Privacy Protection Rule). Det er ikke lov å samle inn persondata fra barn under 13 år uten foreldrenes samtykke. Barnas persondata ble ikke bare samlet inn, men også delt med tredjeparter.

Venter på føderal dommer

Boten må godkjennes av en føderal dommer før den blir gyldig. Så snart det er gjort, må spillselskapet rydde opp:

    • Ikke lenger la barn under 16 år kjøpe lootbokser uten uttrykkelig samtykke fra en forelder.
    • Lootbokser må også tilby kjøp for ekte penger.
    • Oppgi ekte sjanser og priser i lootboksene.
    • Slette all personlig informasjon som tidligere er samlet inn fra barn under 13 år, med mindre de innhenter foreldres samtykke for å beholde slik informasjon.
Les også