Gaming har lav status viser ny undersøkelse

Selv om stadig flere i befolkningen er positive til dataspill, rangeres aktiviteten lavere enn film, teater, bøker og idrettsarrangementer.

Når aktiviteter skal rangeres havner dataspill og gaming på sisteplass i en befolkningsundersøkelse. Det er stiftelsen Fritt ord med Opinion som har sett på nordmenns (15 år og over) holdninger og syn til dataspill.

Seks aktiviteter skulle rangeres etter opplevd status i samfunnet:

  • På topp var lytte til musikk eller gå på konsert
  • Deretter: Se film og serier eller gå på kino
  • Delta på idrettsarrangement
  • Gå på teater
  • Lese bøker eller gå på bibliotek
  • På bunn var å spille dataspill/gaming

Nesten halvparten i befolkningsundersøkelsen (45 prosent) er svært eller noe positiv til dataspill. Men 1 av 5 er noe eller svært negativ til aktiviteten. Rundt 1 av 5 oppgir å ha blitt mer positive til dataspill det siste året.

Mindre bekymret enn før

Nesten 6 av 10 mener at folk er mindre bekymret for gaming enn før. Samtidig er:

  • Nesten halvparten enig i at å spille voldelige spill kan gjøre folk mer voldelige
  • Nesten halvparten enig i at gaming gjør folk mindre sosiale
  • Nær 1 av 3 enig i at gaming får for lite oppmerksomhet i samfunnsdebatten
  • Nær 1 av 4 mener at de lærer om gaming via nyheter og medier

Flertallet gamer

Kanskje ikke overraskende er det flest i aldersgruppen 15 – 30 år (nær 6 av 10) som gamer ukentlig eller oftere. I alderen 30 – 39 år oppgir rundt 4 av 10 det samme, og for de mellom 40 – 49 år er det nær 1 av 3 som oppgir det samme.

Totalt seks av ti nordmenn oppgir å spille dataspill. Menn spiller mer enn kvinner (46 mot 25 prosent minst ukentlig), og andelen synker med økende alder.

Les hele undersøkelsen her.

Les mer:


Tips og råd hver uke, pluss tilgang til webinarer: Ønsker du tips og nyheter om nettvett for barn tilsendt på e-post hver uke? Bli medlem av Barnevakten.

Lærere, her er undervisningsressurser om nettvett.

Foto: Shutterstock / Roman Samborskyi