I 25 år har Barnevakten vært en uavhengig og ideell organisasjon som har jobbet for at barn skal være trygge og beviste på nett. I år feires jubileet med å oppmuntre næringslivet til å utvikle mer barnevennlig teknologi.
– Vi er glade for å få Thomas Dubourcq (51) med på laget for å trygge og bevisstgjøre barn og unge på nett, sier daglig leder i Barnevakten Leif Gunnar Vestbøstad Vik.
Foreldre som har gitt barna Telia-abonnement på telefonen, kan fra sommeren av skru på en sperre som stenger for sosiale medier. Sperren virker ikke på wifi.
Foreldre kan gjøre Ipad og Iphone tryggere for barn ved å velge gode innstillinger. Det kan hindre at barn kjøper innhold uten foreldres tillatelse, laster ned uegnede apper og spill og besøker nettsider som de ikke bør. Men helt vanntett er ikke systemet.
FORELDRE: Her viser vi hvordan foreldre kan sette opp mobiler, nettbrett, hjemmeruter, spillkonsoller, datamaskiner, apper og spill slik at de blir tryggere for barna.
Enten barna allerede har eller skal få Roblox for første gang så kan du bruke foreldreinnstillingene. Slik går du frem for å begrense tid, uegna innhold, chat og kjøp.